Program EU pro vzdělávání, odbornou přípravu, mládež a sport

Na nadaných dětech nám záleží

Na nadaných dětech nám záleží

Krajská pedagogicko-psychologická poradna a Zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků Zlín realizuje od 1. 9. 2014 dvouletý mezinárodní projekt, který umožní sdílet poznatky z oblasti vyhledávání, podpory a vzdělávání nadaných dětí.

Partnery v projektu jsou Titan Partnership Ltd., Birmingham, Velká Británie (Asociace škol) a Nevsehir Haci Bektas Veli University, Nevsehir, Turecko (Univerzita). Naše partnerství si klade za cíl zvýšit společenské povědomí o problematice nadaných dětí a zaměřit pozornost odborníků ve vzdělávání a zástupců úřadů v oblasti vzdělávání a školství na jejich podporu.

V projektu se zaměříme na intenzivní výměnu informací, zkušeností a příkladů dobré praxe při identifikaci, vzdělávání a hodnocení nadaných dětí v primárním vzdělávání. Asociace škol Titan Partnership ve Velké Británii má bohaté zkušenosti s podporou nadaných dětí ve školách, Univerzita Nevsehir v Turecku, zejména její Pedagogická fakulta, přiblíží, jak se budoucí pedagožky a pedagogové připravují na výuku nadaných, KPPP a ZDVPP Zlín je erudovanou organizací v oblasti diagnostiky nadaných. 

Pedagožky a pedagogové v mateřských, základních a středních školách, výchovní poradci, školní metodici prevence, vedení škol, členové akademického sboru na univerzitách, speciální pedagožky a pedagogové, psycholožky a psychologové a další odborní pracovníci zabývající se problematikou nadaných budou těžit z výstupů našeho projektu. Poznatky získané během práce na projektu představíme v publikaci, která bude praktickou pomůckou při práci s nadanými dětmi ve všech typech škol.

Ve dnech 13. – 15. ledna 2015 proběhla ve Zlíně první projektová aktivita. Projektového meetingu se účastnili zástupci obou zahraničních partnerů. Vedení KPPP a ZDVPP Zlín připravilo pro své hosty program, který umožnil projednat zásadní oblasti realizace projektu, ale také vyměnit si informace o systémech péče o nadané ve všech partnerských zemích. Příjemným zpestřením programu byla návštěva Základní školy Malenovice, která vzdělává mimořádně nadané děti. Hosté nahlédli do výuky a měli možnost hovořit s dětmi i pedagogy.

Další aktivitou je studijní cesta do Birminghamu, kterou organizuje Titan Partnership. Cesta se uskuteční na přelomu června a července 2015 a my očekáváme získání nových poznatků a inspirace v oblasti podpory a péče o nadané.

Bližší informace podá: MUDr. PhDr. Miroslav Orel, tel.: 575 570 493, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Foto 1

Foto 2

Foto 3

Foto 4

Foto: Ondřej Huňka, Iva Kytlicová